تاريخ : سه شنبه بیست و نهم دی 1388 | 17:43 | نویسنده : تیمور محبی
 

 

  نيکون دي 5000


Nikon D5000

شرکت نيکون، دوربين ديجيتال حرفه اي (SLR) جديد و ضدغباري با نام D5000، به بازار معرفي کرده که ما هم درباره ي ويژگي ها و کاربردهاي آن، برايتان مي نويسيم. D5000، دوربيني است با ويژگي هايي ما بين D60 و D90 و با دوربين کانن، مدل 500D هم رقابت زيادي دارد. اندازه ي اين دوربين، از D90، کوچک تر است، بدنه ي ساده تري هم دارد، اما بيشتر ويژگي هاي آن را داراست. حسگر آن، CMOS با رزولوشن 12.3 مگاپيکسل با حالت Live View و صفحه نمايش آن، 2.7 اينچ و از نوع TFT است.
Nikon D5000، يک دوربين خانوادگي سرگرم کننده براي علاقمندان به حرفه ي عکاسي است و به افراد کمک مي کند تا از هر زاويه اي که دوست دارند، عکس بگيرند. D5000، از توانايي فيلم برداري HD دوربين D90، برخوردار است و حالت هاي متنوعي هم براي ويرايش عکس دارد. محدودي ي ايزوي آن از 200 تا 3200 است و در حالت تقويت شده تا 6400 هم بالا مي رود.
صفحه نمايش TFT در اندازه ي 2.7 اينچي اين دوربين، به شما اجازه مي دهد که از هر زاويه اي بتوانيد عکس بگيريد. قابل انعطاف است و صفحه ي متحرک آن، اين امکان را به شما مي دهد تا دوربين را کاملاً در هر موقعيتي که مي خواهيد، قرار بدهيد و عکس خود را بگيريد- چه در يک کنسرت باشيد و بخواهيد عکس واضحي از بالاي سر جمعيت بگيريد و چه بخواهيد از سطح زمين، عکس خود را بگيريد!
اجزاي داخلي دو دوربين ديجيتال D5000 و D90، از خيلي جهات به هم شباهت دارند. هر دو داراي رزولوشن 12.3 مگاپيکسل هستند، اتوفوکوس TTL دارند و داراي محدوده ي ايزوي 200 تا 6400 هستند. البته و صد البته که تفاوت هايي هم در آنها ديده مي شود، از همه مهم تر اينکه دوربين ديجيتال D5000، منظره ياب پنج راسي و موتور فوکوس داخلي دوربين P90 را ندارد. ولي جالب توجه اينکه تصاويري که با دوربين D5000 گرفته شود، خيلي بي شباهت به تصاوير دوربين P90 نيست. در بيشتر مواقع، کيفيت تصاوير گرفته شده با دوربين D5000، بسيار دقيق و شفاف خواهد بود؛ به ويژه براي تازه کاراني که با لنز موجود خود دوربين کار مي کنند.
اين دوربين هم درست مثل دوربين ديجيتال D60، در مقايسه با ساير دوربين هاي حرفه اي SLR، قاب بسيار کوچک تري دارند و فضاي کمتري را اشغال مي کنند و در رقابت با ساير دوربين هاي SLR (مثل Nikon D90، Canon 5D و Canon T1)، يا حتي دوربين هاي غير SLR، مثل دوربين Panasonic GH1، که قابليت ضبط فيلم هاي HD را هم دارند، موفق زيادي کسب کرده اند.
قابل ذکر است بدانيد که دوربين نيکون، مدل D5000، مجهز به اتصالات تلويزيون، USB با سرعت بالا (Mini B connector)، پروتکل انتقال PIP، خروجي HDMI و کنترل از راه دور است.
قابليت ضبط فيلم HD با رزولوشن 1280*720 با سرعت 24 فريم بر ثانيه، دومين ويژگي مهم دوربين Nikon D5000 است. درست مثل همه ي دوربين هاي SLR که تا به حال به دنياي ديجيتال معرفي شده اند، D5000 هم براي گرفتن عکس مناسب تر است تا فيلم هاي طولاني مدت؛ زيرا D5000 نمي تواند در هنگام ضبط، به طور خودکار، فوکوس کند. فيلم هاي D-movie نام برده در فرمت Motion JPEG AVI ضبط مي شوند. مزيت عمده ي عکس گرفتن با دوربين هاي SLR، مثل D5000، اين است که محدوديتي در فضاهاي باز و بسته ندارد.
Nikon D5000، اولين دوربين ديجيتال حرفه اي مجهز به قابليت فيلمبرداري خواهد بود که با يک LCD حرفه اي و بي نظير به بازار عرضه خواهد شد. همان طور که مي دانيد، وقتي LCD يک دوربين، حالت چرخشي داشته باشد تا بتواند رو به جهات مختلف قرار بگيرد، فيلمبرداري از زواياي مختلف، بسيار آسان تر خواهد بود. اگرچه اين دوربين از بهترين طرح هاي موجود گردان نيست، ولي توانايي چرخيدن ازقسمت پايين را دارد تا شما بتوانيد از بالا، پايين، جلو، چپ و راست، عکس هاي خوبي بگيريد.
D5000، با همه ي شباهت ها و وجه اشتراک هايي که با D90 و D60 دارد، کمي بزرگ تر و کمي بلند تر از دوربين D60، به نظر مي رسد.
حسگر و پردازنده:
حسگر نيکون D5000، مشابه حسگر D90 است: يک حسگر CMOS در اندازه ي 236*15.8 ميلي متر با رزولوشن 12.9 مگاپيکسل و البته با رزولوشن موثر 4288*2848 پيکسل يا 12.3 مگاپيکسل. شرکت نيکون، خيلي از پردازنده ي به کار رفته در دوربين ها، سخن نمي گويد و فقط نامي از آنها معرفي مي نمايد: سيستم پردازنده ي تصوير Expeed. پس از نگاه کردن به عکس هايي که با اين دوربين گرفته شده است، به ويژه عکس هايي که در ايزوي بالا گرفته شده اند، کاملاً مشخص مي شود که اين سيستم Expeed، واقعاً چه شاهکاري است.

سيستم تشخيص منظره يا سيستم Scene Recognition:
تنظيمات مربوط به سيستم تشخيص منظره در دوربين هاي D5000 و D90، مشابه يکديگر است. شرکت نيکون، سال هاست که با اين سيستم کار مي کند و در اين چند مدل آخر دوربين ها، شاهد پيشرفت هاي شگفت انگيز اين سيستم خواهيم بود و مي بينيم که علاوه بر اين سيستم، دوربين هاي D5000 و D90، مجهز به سيستم تشخيص چهره هم هستند.

ويرايش داخلي دوربين يا In-camera editing:
ويژگي هاي جديد ويرايش هاي داخلي دوربين در مدل Nikon D5000، شامل کنترل دورنما يا Perspective Contrlo، Soft-filter که روي چهره هاي و جزييات عکس، تاثير مي گذارد و ويژگي Color outline است که با از بين بردن رنگ هاي تصوير، عکس تک رنگ ايجاد مي کند و آن را شبيه به يک طرح ساده ي قلمي مي نمايد. همه ي اين ويژگي هاي جديد به ويژگي هاي ديگر مثل Distortion Control، Fisheye effect و Color filters افزوده شده اند.

رفع قرمزي چشم، تک رنگي، تنظيم نور، حالت هيستوگرام و هم پوشاني تصاوير روي هم، از حالت هاي مختلف رتوش عکس اين دوربين است.
با داشتن 19 حالت عکس برداري از پيش تنظيم شده، اصلاً نيازي نيست که به فوت و فن حرفه ي عکاسي، آشنا باشيد! به راحتي دوربين را روي حالت Scene قرار داده و حالت موردنظر خود را انتخاب کنيد، بقيه ي کارها به عهده ي خود دوربين است! دوربين قبل از گرفتن عکس، حالت دلخواه شما را روي صفحه نمايش نشان مي دهد تا اگر آن را نپسنديديد، تغييرش بدهيد.
علاوه بر همه ي ويژگي هاي چشمگير اين دوربين حرفه اي، D5000، دوربين باکيفيتي است که محدوده ي ايزوي بالا، حسگر تصوير CMOS با رزولوشن 12.3 مگاپيکسل، سيستم پردازنده ي تصوير نيکون EXPEED، سيستم AF با 11 حالت و شاتري با سرعت مناسب دارد که براي براي کساني که از دانش بالايي در عکاسي برخوردارند، مناسب مي باشد.
Nikon D5000، داراي يک منوي چندزبانه است که زبان هاي انگليسي، فرانسه، عربي، آلماني، ايتاليايي و ژاپني را هم در فهرست زبان هاي خود، دارد.
Nikon D5000، قابليت فيلم برداري HD را دارد و مجهز به اتصالات HDMI هم هست.
سيستمDust Reduction که در اين دوربين به کار گرفته شده است، مثل يک فيلتر عمل کرده و مانع ورود و چسبيدن گرد و غبار به حسگر تصوير مي شود.
سرعت شاتر اين مدل از دوربين نيکون، از 30 ثانيه تا يک چهار هزارم ثانيه، قابل کنترل است.
دوربين نيکون، مدل D5000، مجهز به منظره ياب اپتيکال است.
تصاوير زيبايي که با اين دوربين مي گيريد، در حافظه ي نوع SD و نوع جديدتري به نام SDHC (کارت حافظه ي SD با ظرفيت بالاتر)، ذخيره مي شود تا هر زماني که تمايل داشتيد، آنها را مرور و ويرايش کنيد.

پس از اينکه کلي عکس زيبا با دوربين Nikon D5000، گرفتيد، مي توانيد بنشينيد و آنها را به صورت پشت سر هم، همراه با پخش موسيقي، نگاه کنيد و لذت ببريد. فقط کافي است که عکس ها و نوع موسيقي را انتخاب کنيد، همين!
اين دوربين، مجهز به يک زمان سنج خودکار (self timer) است که در حالت هاي 2، 5، 10 و 20 ثانيه تنظيم مي گردد.
حالت Live View، تصوير را از طريق لنزها به حسگر تصوير مي فرستد و عکاس مي تواند قبل از گرفتن عکس اصلي، مستقيماً آن را روي صفحه نمايش ببيند.
دوربين نيکون، مدل D5000، مجهز به صفحه نمايش TFT، به اندازه ي 2.7 اينچ با تعداد 230000 پيکسل است که شرايط نور را تشخيص مي دهد و ميزان نور صفحه را کنترل مي کند تا عکس در هر شرايطي، وضوح کامل داشته باشد.
براي بهتر کردن کيفيت تصوير، D5000، اين قابليت را دارد که ايزوي آن از حداقل تا حداکثر 3200، قابل تنظيم است؛ بنابراين، مسلماً همه ي تکان هاي دوربين، جبران خواهد شد و تصوير شفافي خواهيم داشت.
از ويژگي هاي ديگر اين دوربين ها، D-Lighting است که تيرگي و کم نوري تصاوير را با حالتي خودکار، جبران مي کند تا تصوير روشن و شفافي داشته باشيد.
با داشتن محدوده ي ايزوي بالا تا 3200 و در حالت تقويت شده تا 6400، مشکل عکس برداري در شرايط نوري کم، به گور سپرده مي شود! با انتخاب ايزوي بالا، سرعت بالاتر شاتر و حالت هاي مختلف از پيش تنظيم شده ي دوربين، از کيفيت و شفافيت عکس خود، اطمينان حاصل کنيد.

ابعاد دوربين 127*104*80 ميلي متر و وزن آن، فقط 560 گرم (بدون محاسبه ي وزن باتري) است.
از ويژگي هاي بارز اين دوربين، حالت bulb است که سرعت شاتر را بالا مي برد. مجهز به فلاش داخلي است و فلاش خارجي هم روي آن، سوار مي شود.

مشخصه هاي دوربين نيکون، مدل D5000:

• حسگر CMOS با رزولوشن 12.3 مگاپيکسل به همراه لرزش گير تصويراپتيکال
• پردازنده ي تصوير EXPEED نيکون
• لنز با زوم اپتيکال 3 برابر
• مجهز به منظره ياب اپتيکال
• سرعت عکس برداري پي در پي: 4 فريم بر ثانيه
• سرعت شاتر: 30 ثانيه تا يک چهار هزارم ثانيه
• محدوده ي ديافراگم: F 3.5-5.6
• محدوده ي ايزو تا 3200 و در حالت تقويت شده تا 6400
• صفحه نمايش TFT به اندازه ي 2.7 اينچ و 230000 پيکسل
• تنظيمات سفيدي دستي و خودکار و چندين حالت سفيدي از پيش تنظيم شده
• مجهز به زمان سنج خودکار که در حالت هاي 2،5،10 و 20 ثانيه، قابل تنظيم است.
• شيار کارت حافظه از نوع SD و SDHC
• باتري يون ليتيوم قابل شارژاز نوع EN-EL9e و شارژر MH-23

نقاط قوت دوربين عكاسي ديجيتال Nikon D5000
• طراحي زيبا و جمع و جور با بدنه ي فلزي
• كيفيت خوب تصاوير در لبه هاي فريم
• كار و اجراي بسيار خوب زير نور شديد و طاقت فرسا
• فوكوس خودكار سريع، آرام و كارا
• قابليت عکس برداري پي در پي با سرعت مناسب 4 فريم بر ثانيه
• پشتيباني از فايل هاي فشرده و غيرفشرده
• حالت هاي مختلف و متنوع رتوش عکس
• قيمت مناسب
• محدوده ي ايزوي بالا (تا 3200 و در حالت تقويت شده تا 6400)
 
نقاط ضعف دوربين عكاسي ديجيتال Nikon D5000
• صفحه نمايش آن، مي توانست کمي بزرگ تر باشد.


تاريخ : سه شنبه بیست و نهم دی 1388 | 13:53 | نویسنده : تیمور محبی
Nikon D80، دوربینی با عملکرد عالی، راحتی استفاده، کنترل های شخصی متنوع و افکت‌های درون دوربین هیجان‌انگیزی که عکاسی دیجیتال با SLR را برای همگان لذت‌بخش‌تر می‌کند.
شرکت نیکون دوربین جدید خود بنام D80 را با آخرین تکنولوژی های دیجیتال و عکاسی معرفی نمود. این دوربین دیجیتال SLR با راندمان بالا دارای تنظیمات خودکار و مشخصاتی پیشرفته است که رضایت هر عکاسی را جلب خواهد نمود.
D80 دارای یک سنسور CCD در اندازه DX با رزولوشن 10.2 مگا پیکسل است که در این رده از دوربین‌ها، جدید است و برای عکاس امکان تهیه برشهای خلاقانه از عکس و چاپهای بزرگ را فراهم می‌آورد. نشیمنگاه F و سنسور DX این دوربین سازگاری با لنزهای AF Nikkor و DX Nikkor را که مخصوص دوربینهای دیجیتال نیکون طراحی شده‌اند تضمین می نماید.
یکی از پیشرفتهای اساسی، موتور پردازش تصویر رزولوشن بالای نیکون است که مخصوص D80 توسعه داده شده است.

مشخصات و تواناییهای دوربینهای قبلی SLR نیکون در این دوربین به ارث برده شده که شامل تنظیم پیش شرطهای آنالوگ مستقل از رنگ و الگوریتم های 12 بیتی پردازش تصویر است که با هم تصاویری طبیعی با رنگهایی زنده و تونالیته عالی را ایجاد می کنند. یک تراشه جدید راندمان بالای پردازش تا حد زیادی راندمان دوربین در تمام سطوح را سرعت بخشیده و در عین حال مصرف برق کمتری دارد و با هر شارژ باطری می‌توان عکس‌های بیشتری گرفت.
سیستم نورسنجی مخصوص نیکون بنام نورسنجی ماتریسی سه بعدی رنگی II (3D Color Matrix Metering II) کنترل خودکار نورسنجی را حتی در بدترین شرایط نورسنجی، برای تصاویری با نور عالی دقت بخشیده است. سیستم سنجشی نورسنجی این دوربین به غیر از اندازه گیری و سنجش نور واقعی هر صحنه که از سیستم سنسور نورسنجی زاویه باز 420 پیكسلی خود دریافت می‌کند، بطور خودکار برای محاسبه میزان نهایی نور از پایگاه داده‌های خود با بیش از 30 هزار صحنه مختلف واقعی عکاسی کمک می‌گیرد. سیستم نورسنجی متغیر متوسط‌گیر مرکزی و نیز نورسنجی نقطه ای بر روی ناحیه فوکوس فعال تمرکز نموده و ضمنا جبران نورسنجی و محدوده بندی خودکار نیز در دسترس می‌باشد. سیستم‌های خودکار پیچیده نورسنجی به همراه گزینه‌هایی برای کنترل کامل کاربر D80 را به عنوان دوربینی ایده‌آل برای علاقمندان عکاسی مطرح می‌نماید.
تراز سفیدی خودکار پیشرفته این دوربین با اندازه گیری تمام کادر یک صحنه و تطبیق تراز سفیدی با منبع نوری رنگهایی طبیعی را تولید می‌کند. برای کسانی که علاقمند به کنترل‌های شخصی بیشتری باشند، گزینه‌هایی انعطاف‌پذیر شامل شش تنظیم از پیش تنظیم شده ویژه، و نیز یک گزینه برای استفاده از یک جسم مرجع خاکستری یا سفید برای تراز سفیدی در نظر گرفته شده است.
در نیکون D80 برای اطمینان از فوکوس سریع و دقیق در شرایط عکاسی مختلف از یک سیستم فوکوس 11 ناحیه‌ای استفاده شده است. با تطبیق دادن یک نسخه اصلاح شده بسته پیشرفته سنسور فوکوس خودکار Multi-CAM 1000 نیکون، به سیستم فوکوس 11 ناحیه‌ای این دوربین گزینه‌هایی اضافه شده است برای گرفتن عکس‌های دلخواه اطمینان بیشتری را به عکاس اعطا می‌کند. مثلا در حالی که سیستم قادر به استفاده از هر کدام از 11 ناحیه فوکوس به طور جداگانه می‌باشد، می توان سنسور وسط را در حالت عملکرد زاویه باز برای پوشش بیشتر صحنه تنظیم نمود. حالت جدید ناحیه خودکار فوکوس تمام 11 ناحیه فوکوس را اندازه‌گیری نموده و بطور خودکار تعیین می‌کند که کدام ناحیه روی سوژه اصلی قرار دارد و تنها همان ناحیه را فعال می‌کند.
D80 با زمان 0.18 ثانیه روشن شدن هر گاه اتفاق یا لحظه مهمی برای عکاسی پیش بیاید آماده عکاسی است و تاخیر شاتر 80 میلی ثانیه‌ای این دوربین پاسخ آنی دوربین بدون تاخیر را مهیا نموده است. ضمن این که سیستم فوکوس 11 ناحیه‌ای سریع و دقیق این دوربین با کمک لامپ کمکی فوکوس بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد. تصاویر بصورت لحظه‌ای پردازش شده و به سرعت درون کارت SD دوربین ذخیره می‌شوند. نمایش تصاویر نیز تقریبا آنی و با تاخیری ناچیز صورت می‌گیرد.
عکاسی پیوسته این دوربین با سرعت 3 عکس در ثانیه تا 100 عکس Jpeg (با کیفیت عالی و اندازه متوسط یا کوچک‌تر) عکاسی در حین جنبش را واقعیت می‌بخشد.
در D80 با وجود فشرده کردن سیستمی با راندمان و رزولوشن بالا در بدنه‌ای کوچک و سبک، اندازه و چیدمان و عملکرد تمام دکمه‌ها و کنترل‌ها برای بیشترین راحتی استفاده طراحی شده است.
منظره یاب بزرگ و روشن D80 با بزرگنمایی 0.94X واضحترین دید ممکن را برای ترکیب‌بندی دقیق فراهم می‌آورد. یک پیچ تنظیم دیوپتری نیز برای تنظیم دقیق دید برای چشم افراد مختلف تعبیه شده است. نمایش شبکه‌بندی درون منظره‌یاب نیز می‌تواند روشن شود تا به ترکیب‌بندی بهتر کمک نماید.
مانیتور LCD بزرگ جدید 2.5 اینچی با رزولوشن 230000 پیکسل یک زاویه دید باز 170 درجه‌ای برای تمام جهات فراهم می‌نماید. یک دکمه جدید زوم با 25 برابر بزرگنمایی مرور تصاویر و تشخیص شارپنس آنها را ساده نموده است. نمایش جدید هیستوگرام RGB به تصمیم‌گیری دقیق‌تر در مورد نورسنجی کمک می‌کند. یک گزینه مرور دیگر شامل نمایش تک عکس یا نمایش چهارتایی و نه تایی عکسها، نمایش هیستوگرام اصلاح‌شده و نقطه هایلایت می‌باشد.
ضمنا در D80 یک گزینه استاندارد داخلی یا نمایش اسلایدی عکس پیشرفته بنام PictMotion قرار داده شده که می توان با انتخاب استایل نحوه نمایش عکسها و موسیقی زمینه را انتخاب نمود. نمایش عکسها را می‌توان در مانیتور 2.5 اینچی دوربین تماشا کرد و یا با استفاده از کابل اتصال AV آنها را روی تلویزیون نمایش داد.
یک واسط جدید برای منوها انتخاب شده است که با استفاده از دسته رنگهای انتخاب شده و اندازه بزرگ فونتها می توان استفاده از منوها را برای چشم آسانتر نمود. ضمنا می‌توان منوها را تنظیم نمود تا تنها گزینه‌های مورد نظر کاربر را نشان دهد.
مشخصه ویرایش تصویر درون دوربین در منوی جدید روتوش اطمینان از رضایت بیشتر از خروجی مستقیم دوربین و آزادی خلاقانه بیشتر بدون نیاز به کامپیوتر برای ویرایش تصاویر را بیشتر می‌کند. D-Lighting بصورت خودکار جزئیات نواحی تیره و روشن را استخراج می‌کند تا نتایج را بهبود بخشد و تراز نورسنجی کلی تصویر را بهبود بخشد. Red Eye Correction بصورت خودکار قرمزی چشم را که به واسطه فلاش ایجاد می‌شود تشخیص داده و آن را اصلاح می‌کند. Trim فایلهای کوچک تر برای اشتراک گذاری با دیگران و یا راندمان بیشتر ایجاد می‌کند. Image Overlay یک جفت انتخاب شده عکس RAW را ادغام می‌کند تا یک تصویر ترکیبی جدید ایجاد نماید. یک گزینه دیگر عبارت است از Monochrome settings شامل سیاه و سفید و قهوه‌ای و آبی و نیز گزینه Filter Effects که اثر فیلترهای Skylight، فیلتر گرم و فیلتر تراز رنگ را شبیه‌سازی می‌کند.
Multiple Exposure یک گزینه عکاسی جدید است که با استفاده از 3 عکس پیاپی درون دوربین یک عکس واحد تهیه می‌کند و بصورت خودکار عکسی شبیه افکت چند عکس بر روی یک فیلم دوربینهای نگاتیوی را ایجاد می‌کند.
عکاسی خلاق به راحتی چرخاندن پیچ حالت دوربین و انتخاب یکی از هفت برنامه دیجیتال دوربین است. با انتخاب مدهای اتوماتیک، پرتره، منظره، نمای نزدیک، ورزشی، منظره شب یا پرتره شب دوربین به صورت خودکار تراز سفیدی، شارپنس، تونالیته (کنتراست)، رنگ، اشباع رنگی و طیف رنگی را به بهترین حالت تنظیم می‌کند. ضمنا در D80 کنترل شخصی بر روی تنظیمات بهینه‌سازی تصویر با استفاده از تنظیمات قابل انتخاب کاربر در منوها برای حالتهای نرمال، سافت‌تر، رنگهای زنده، زنگهای زنده تر پرتره، کاربر و سیاه و سفید وجود دارد.
فلاش سرخود قوی دوربین از کنترل فلاش قدرتمند i-TTL نیکون برای دقت بیشتر در تنظیم نور فلاش و تراز بهتر خودکار فلاش بهره گرفته است. ضمنا کنترل فلاش i-TTL کمک می‌کند تا گزینه های درونی دوربین نظیر تکرار فلاش برای ایجاد جلوه‌های استروبوسکوپیک و فلاش مدلینگ که به عکاس در دیدن سایه‌ها و نور کلی قبل از عکاسی کمک می‌کند، توسط دوربین تشخیص داده شود. پشتیبانی کامل برای سیستم بی‌سیم نورپردازی، فلاش داخلی دوربین را به عنوان فرمان دهنده کنترل از راه دور دو گروه فلاش به کار می‌گیرد و کنترل مستقیم بر روی فلاشهای اسپیدلایت بی سیم SB-800 یا SB-600 فراهم می‌آورد.
مزیت‌های ذاتی D80 به همراه قدرت‌بخشی و روح بخشی خلاقانه اجزاء سیستم کلی تصویر سازی دیجیتال نیکون سطح جدیدی از سادگی عملکرد، تواناییهای توسعه‌یافته خلاق و لذت را به همراه آورده است. البته این مزایا به همراه سری لنزهای کیفیت بالای AF و DX نیکور تکمیل می‌شود. این لنزها برای بیشینه کردن توانایی سیستم خلاق نورپردازی نیکون توسعه داده شده‌اند و مزیت‌هایی نظیر کنترل i-TTL فلاش، نورپردازی پیشرفته بی‌سیم، همزمانی سرعت بالای فلاش و عکاسی دقیق با فلاشهای SB-800, SB-600 و SB-R200 را امکان‌پذیر نموده اند.
ملحقات مناسب و کاربردی سیستم عکاسی برای دوربین در نظر گرفته شده که از جمله باتری‌پک MB-D80 می‌باشد. طراحی ارگونومیک که پایداری بیشتری را همراه با توانایی عکاسی بیشتر و راحت تر در حالت عمودی برای عکاس فراهم می‌آورد از مشخصات این وسیله است. کنترل از راه دور بی‌سیم ML-L3 (IR) و کنترل باسیم MC-DC1 پایداری بیشتری را برای دوربین در عکس‌های طولانی‌تر مانند منظره یا عکاسی ماکرو فراهم می‌آورد.
توجه: ممکن است بعضی مشخصات ذکر شده در اینجا تا زمان ارائه دوربین به بازار تغییر نماید.

مشخصات اصلی نیکون D80

کیفیت استثنایی تصویر
- سنسور تصویر CCD با اندازه Dx و رزولوشن موثر 10.2 مگاپیکسل با توانایی گرفتن شارپنس استثنایی و رنگهایی زنده.
- استفاده از موتور پردازش تصویر پیشرفته نیکون. بهبود مستقل از رنگ تصویر قبل از تبدیل آنالوگ به دیجیتال اطلاعات سازگار با الگوریتم‌های پردازش تصویر دیجیتال برای ایجاد تصاویری طبیعی‌تر با رنگهایی زنده و بازسازی طیفهای دقیق.
- نورسنجی سه بعدی ماتریسی II با سنجش روشنایی، رنگ، کنتراست، ناحیه انتخاب شده فوکوس و فاصله دوربین تا سوژه و مقایسه با بانک اطلاعاتی درون دوربین با بیش از 30000 صحنه واقعی عکاسی ، نورسنجی دقیق دوربین را تعیین می‌کند. ضمنا نورسنجی متوسط‌گیر مرکزی و نقطه‌ای در ناحیه فوکوس نیز قابل دسترس است.
- سیستم فوکوس 11 ناحیه‌ای اصلاح شده همان سیستم به کار رفته در سری پیشرفته D2 را در سیستمی با فضای بهینه جمع نموده تا عملكردی سریع و دقیق داشته باشد. از هر کدام از 11 ناحیه فوکوس می توان بصورت جداگانه استفاده نمود و نیز سنسور وسط را می‌توان در حالت زاویه باز برای پوشش بیشتر به کار برد و از 11 ناحیه فوکوس همزمان استفاده کرد. در این حالت سیستم فوکوس دوربین بصورت خودکار تشخیص می دهد که فوکوس روی کدام ناحیه است و همان ناحیه را فعال می کند.
- حالت خودکار ISO بصورت خودکار حساسیت را بین 100 تا 1600 تنظیم می‌کند تا نور موجود را بیشینه نموده و نورسنجی بهینه را ایجاد نماید. ضمنا حساسیت را می‌توان بصورت دستی بین 100 تا 1600 با گامهای 1/3 EV و plus HI-0.3, HI-0.7 و HI-1 تنظیم نمود. سه سطح کاهش نویز High ISO هنگام استفاده از تنظیمات ایزو High قابل استفاده است. سیستم نویز گیری عکس‌های زمان طولانی نیز هنگام استفاده از سرعتهای شاتر 8 ثانیه و بالاتر قابل استفاده است.

نتایج بهینه و قابل پیش‌بینی
- با استفاده از پیچ تنظیم می توان براحتی از 7 برنامه متغیر برای تنظیم بهینه تراز سفیدی، شارپنس، تونالیته، رنگ، اشباع رنگی و طیف رنگها برای دستیابی به نتایجی زنده و دقیق استفاده نمود. این انتخاب شامل مدهای خودکار، پرتره، منظره، نمای نزدیک، ورزشی، منظره شب، و پرتره شب می‌باشد.
- گزینه های بهینه‌سازی تصویر براحتی قابلیت دسترسی به نتایج متناسب با صحنه مورد عکاسی یا شرایط مورد نظر عکاسی را فراهم می‌آورد. شارپ کردن تصویر، جبران کنتراست، مدهای رنگی، تنظیمات اشباع و طیف رنگی توسط کاربر با انتخاب گزینه‌های نرمال، سافت‌تر، رنگ‌های زنده، رنگ‌های زنده‌تر، پرتره، تنظیم کاربر و سیاه و سفید کنترل می‌شود.

پاسخ آنی و راندمان سریع
- روشن شدن تقریبا لحظه‌ای با تاخیر 0.18 ثانیه به عکاس اجازه شكار هر موقعیتی را می‌دهد.
- تاخیر شاتر تقریبا 80 میلی ثانیه استفاده سریع از دوربین را تضمین می‌کند.
- عکاسی پیوسته سریع 3 عکس در ثانیه تا 100 عکس Jpeg در اندازه متوسط یا کوچک‌تر و تا 6 عکس RAW
- سرعت شاتر از 1/4000 ثانیه تا 30 ثانیه یا مد بالب

ویرایش تصویر در دوربین و جلوه‌های ویژه
امکانات ویرایش و جلوه‌های ویژه در مجموعه منوی روتوش اضافه شده که شامل موارد زیر است:
- D-Lighting: بصورت خودکار جزئیات را برای بهبود نتیجه کار و طبیعی شدن تصویر بیرون می‌کشد و در واقع نور کلی عکس را بهبود می‌بخشد.
- Red Eye Correction: بصورت خودکار قرمزی چشم ایجاد شده با فلاش را تشخیص داده و آن را تصحیح می‌کند.
- Trim: می توان با استفاده از این گزینه فایلهایی کوچک تر تولید کرد تا راحت‌تر بتوان آنها را به اشتراک گذارد و راندمان بالاتری داشت.
- Image Overlay: یک جفت از فایلهای انتخاب شده RAW ا با هم ادغام می‌کند تا یک فایل واحد تشکیل دهد و آن را بصورت یک فایل RAW یا JPEG ذخیره می‌کند.
- Monochrome: دارای تنظیمات سیاه و سفید، قهوه‌ای و لاجوردی
- Filter Effects: شبیه سازی اثر فیلترهای Skylight, Warm filter, Color balance
تشکیل یک عکس واحد از ترکیب 3 عکس درون دوربین و ایجاد حالتی مثل چند عکس بر روی یک فیلم در دوربین‌های نگاتیوی

ارگونومی برای کار کردن بهینه و تطبیق‌پذیری بهتر
- D80 دارای بدنه‌ای نازک تر و فشرده تر است و در عین حال چیدمان دکمه‌ها و کارکرد آنها و کنترل‌ها برای راحتی و عملکرد بهتر طراحی شده است.
- یک مانیتور بزرگ جدید 2.5 اینچی با دید 170 درجه و دکمه زوم جدید با بزرگنمایی 25 برابر برای بررسی شارپنس تصاویر در نظر گرفته شده است. در نمایش عکس‌های اطلاعات هیستوگرام RGB عکسها بصورت تکی برای هر کانال رنگی یا با هم قابل مشاهده است.
- امکان نمایش اسلایدی تصاویر همراه با افکت های ترانزیشن مختلف و نیز آهنگ زمینه از طریق مانیتور دوربین یا روی تلویزیون
- مجموعه رنگ جدید و قابل تغییر منوها و فونت بزرگتر و نیز امکان اختصاصی کردن منو برای کاربر و انتخاب دستورات خاص برای نمایش قابلیت و راحتی استفاده از منوی دوربین را بالاتر برده است.
- منظره یاب منشوری بزرگ دوربین با بزرگنمایی بالای 0.94X واضحترین دید را برای ترکیب بندی دقیق فراهم می‌کند.
- باتری لیتیوم یون EN-EL3e نیکون توان کافی برای عکاسی 2700 عکس در شرایط استاندارد را با یک بار شارژ ارائه می دهد. باتری را می توان در هر زمانی شارژ نمود و در حین استفاده اطلاعاتی از قبیل میزان شارژ باقیمانده به درصد، تعداد عکس‌های گرفته شده بعد از آخرین شارژ و وضعیت کلی باتری را نشان می دهد.

یكپارچگی کامل با سیستم کلی تصویر سازی نیکون
- سازگاری کامل با سری لنزهای AF Nikkor نیکون و لنزهای مخصوص دیجیتال DX Nikkor.
- سازگاری کامل با سیستم خلاق نورپردازی نیکون
- امکان استفاده از وسیله انتخابی باتری پک MB-D80 که با یک طراحی ارگونومیک قابلیت عکاسی را بیشتر نموده و با یک یا دو باتری EN-EL3e و یا 6 باتری سایز AA قابل استفاده است. ضمنا روی این باتری پک پیچ تنظیم و دکمه شاتر و قفل نورسنجی و فوکوس نیز تعبیه شده تا استفاده از دوربین در وضعیت عمودی راحت باشد.
- نرم‌افزارهای کارآمد و قدرتمند PictureProject که همراه دوربین عرضه می شود و دسترسی کاربر به ابزارهای قدرتمند مدیریت، ویرایش و انتشار عکسها را فراهم می‌کند و نیز سازگاری با Capture NX که نرم‌افزاری بسیار راحت و قدرتمند ارائه شده توسط نیکون برای ویرایش عکسها می‌باشد از مزایای این دوربین است.تاريخ : سه شنبه بیست و نهم دی 1388 | 13:51 | نویسنده : تیمور محبی
 

500d_d5000.JPG

با افت اقتصاد جهانی و روند نزولی تعداد خریداران کالاهای گران قیمت انتظار می‌رود که شرکتهای مختلف، از جمله سازندگان دوربین‌های دیجیتال، تمرکز خود را بر روی بخش های قابل اعتمادتر بازار، که مشتریان با توان خرید کمتر ولی با تعداد بیشتر است قرار دهند. بنابر این با وجود پایان یافتن اتفاقات مهم دنیای الکترونیک و دیجیتال مانند فتوکینا، سبیت و پی.ام.ای. ظهور پشت سر هم دوربین‌های 500D  کانن و D5000 نیکون، حکایت از تلاش این شرکت‌ها برای دستیابی به بخش مطمئن‌تری از بازار فروش شوند.
کانن دوربین خود را پنجم فروردین معرفی کرد و نیکون با شتابزدگی، در 25 فروردین دوربین رقیب را که مشخصات دوربین کانن را تک به تک نشانه گرفته است، به بازار معرفی کرد. در این نوشتار قصد داریم مشخصات این دو دوربین را بررسی کنیم.

سنسور تصویر
دوربین کانن دارای یک سنسور 15.1 مگاپیکسلی و دوربین نیکون 12.3 مگاپیکسلی است. عملا سه مگاپیکسل بالاتر، در رقابت رزولوشن، کانن را جلوتر قرار می‌دهد. اما مساله‌ای که اینجا مطرح است این است که با توجه به کاربران هدف این رده دوربین‌ها، که عمدتا کاربران غیر حرفه‌ای هستند، این تفاوت رزولوشن چقدر اهمیت دارد؟
با توجه به ضریب برش 1.5 سنسور نیکون و ضریب 1.6 سنسور کانن، و رزولوشن آنها، نیکون دارای تراکم پیکسل کمتر 3.3 مگاپیکسل بر سانتیمتر مربع بوده که در مقابل کانن که 4.5 مگاپیکسل بر سانتیمتر مربع است، دارای دیتیل کمتر، اما احتمالا وضعیت کنترل نویز بهتری خواهد بود.
حساسیت سنسور کانن بین ایزو اتوماتیک، ایزو 100 تا 3200 و ایزو 6400  و 12800 در مد گسترش ایزو  قابل انتخاب است. اما در دوربین نیکون حساسیت بین اتوماتیک، ایزو 200 تا 3200 و 6400 با تقویت ایزو قابل تنظیم است. در زمینه حساسیت دوربین نیکون با نداشتن ایزو بالاتر از 6400 از رقیب خود عقب‌تر است. در نیکون می‌توان با تنظیمات جبران نوری به ایزوی معادل 100 دست یافت.
بطور کلی در زمینه سنسور می‌توان گفت که نیکون به غیر از سایز بزرگتر، در بقیه موارد نسبت به کانن عقب‌تر است و سنسور کانن بر آن برتری دارد، اما میزان تفاوت آنها یک اختلاف چشمگیر و مهم نیست و قاعدتا نمی‌تواند معیار انتخاب باشد.

 


مشخصات عکاسی
در زمینه سیستم فوکوس کانن دارای سیستم فوکوس 9 نقطه‌ای از نوع Multi-BASIS TTL است و نیکون دارای سیستم فوکوس11 نقطه‌ای  Nikon Multi-CAM1000 است.
در تنظیم تراز سفیدی هر دو دوربین دارای حالت‌های از پیش تنظیم شده و تنظیم دستی هستند، اما کانن در 6 منطقه و نیکون در 12 منطقه به سنجش تراز سفیدی تصویر می‌پردازند.
حداکثر و حداقل سرعت شاتر هر دو دوربین به ترتیب 30 و 1/4000 ثانیه و با هم برابر است.
هر دو دوربین دارای فلاش سر خود از نوع جهنده هستند. اما برد فلاش نیکون با 17 متر نسبت به فلاش کانن با 13 متر، بهتر است.در تنظیمات دقیق نورسنجی، نیکون وضعیت بهتری دارد و با قابلیت تنظیم 5- تا 5+ گام با فواصل 1/2 یا 1/3 گام امکان تنظیمات دقیق‌تری را نسبت به کانن می‌دهد که دارای قابلیت تنظیم بین 2- تا 2+ گام با همان فواصل است.
سیستم نورسنجی نیکون از نوع 3D Matrix metering II با انتخابهای مرکزی و نقطه‌ای است و کانن دارای نورسنجی 35 نقطه‌ای، نورسنجی مرکزی، جزئی و نقطه‌ای است. سیستم نورسنجی هر دو دوربین، دارای مشخصات قابل قبول فنی و از حمایت سابقه و توانایی فنی دو سازنده بزرگ تجهیزات عکاسی بهره می‌گیرد که قابلیت اطمینان و کاربرد بالایی دارد. اما مقایسه دقیق کیفی را باید منوط به نتایج تست‌های فیزیکی دو دوربین کرد.
سرعت عکاسی دوربین نیکون 4 عکس در ثانیه و کانن 3.4 عکس در ثانیه است. هر دو دوربین دارای قابلیت فیلمبرداری هستند، اما کیفیت فیلمبرداری دوربین کانن بهتر است. دوربین کانن دارای قابلیت فیلمبرداری با کیفیت فول اچ.دی. (1920 در 1080) در 20 فریم بر ثانیه و نیمه اچ.دی. در 30 فریم بر ثانیه و VGA در 30 فریم بر ثانیه است. اما کیفیت نیکون پایینتر و با کیفیت نیمه اچ.دی. در 24 فریم بر ثانیه است.
هر دو دوربین از کارت‌های حافظه SD/SDHC استفاده می‌کنند.
منظره یاب هر دو دوربین از نوع آینه‌ای و با ضریب پوشش 95 درصد است. میزان بزرگنمایی منظره یاب کانن 0.87 برابر و نیکون 0.78 برابر است. در منظره یاب نیکون امکان مشاهده خطوط راهنمای ترکیب بندی وجود دارد. در کل می‌توان گفت این دو منظره یاب از لحاظ اپتیکی مشخصات تقریبا مشابهی دارند و نمی‌توان برتری خاصی بین آنها قائل شد.

 

LCDd5000.jpg

نمایشگر دوربین کانن 3 اینچی است و دارای رزولوشن 920 هزار نقطه است و نسبت به نمایشگر دوربین نیکون که 2.7 اینچی و رزولوشن 230 هزار نقطه دارد، کیفیت بسیار بهتر و سایز مناسبتری دارد. تنها مزیت نمایشگر نیکون قابلیت چرخش آن است که از ناحیه پایین قابلیت خم شدن و چرخش حول محور اتصال خود را دارد که در مد نمایش زنده بسیار کارآمد است. اما کیفیت پایین آن یک ضعف محسوب می‌شود.
نیکون در مد نمایش زنده همچنان از روش فوکوس کنتراست استفاده می‌کند، اما قابلیت تشخیص چهره و ردگیری سوژه را نیز اضافه کرده است که نسبت به کانن مشخصات بهتری دارد.
هر دو دوربین دارای خروجی USB 2.0 با سرعت 480 مگابیت بر ثانیه و خروجی HDMI هستند. ضمنا دوربین نیکون قابلیت پذیرش ورودی GPS و ثبت خودکار آن در عکسهای را نیز دارد.
از لحاظ وزنی دوربین کانن با وزن 520 گرم (همراه باتری)، حدود 70 گرم از دوربین نیکون با وزن 590 گرم سبکتر است و از لحاظ ابعاد نیز کانن 2 م.م. در طول، 6 م.م. در ضخامت و 18 م.م. در ارتفاع از دوربین نیکون کوچکتر است.

از لحاظ قیمتی چیزی که تا بحال مشخص شده است دو دوربین قیمت نزدیکی دارند. دوربین نیکون در بازار آمریکا 729 دلار و با لنز کیت 18-55 لرزشگیر دار، 850 دلار تعیین شده است. کانن نیز قیمت این دوربین در بازار آمریکا را 799 دلار و با لنز کیت 18-55 لرزشگیردار 899 دلار اعلام کرده است.

نتیجه‌گیری

با توجه به مشخصات ذکر شده، هر دو دوربین تقریبا دارای توانایی و مشخصات یکسانی هستند و بین آنها مشخصه متفاوتی که بتواند انگیزه نهایی برای انتخاب یکی از آنها باشد وجود ندارد. برای کاربران داشتن سابقه کار و بخصوص تجهیزات جانبی از یک برند، مثل لنز یا فلاش می‌تواند دلیل مناسبی برای انتخاب یکی از دو برند باشد. مسلما عامل قیمت می‌تواند پارامتری اساسی در انتخاب کاربران باشد، اما فعلا با توجه به اینکه قیمت نهایی این دو دوربین در بازار هنور مشخص نیست نمی توان دقیقا اظهار نظر کرد. قطعا تفاوت قیمت 50 دلاری اعلام شده به نفع نیکون، نمی‌تواند عامل تعیین کننده‌ای باشد و باید به انتظار عرضه دوربین‌ها به بازار بنشینیم.تاريخ : سه شنبه بیست و نهم دی 1388 | 13:46 | نویسنده : تیمور محبی
در این مقاله قصد داریم تکنولوژی پردازش تصویر کانن را به شما معرفی نماییم. پردازنده دوربین های دیجیتال، مثل مغز دوربین می باشد و شاید بیشترین نقش را در کیفیت عکسهای دوربین داشته باشد. در واقع علت اصلی تفاوت کیفیت بین دوربینهایی که دارای سنسور و تکنولوژی مشابه می باشند، در تفاوت پردازنده تصویر آنها می باشد. پردازنده تصویر اطلاعات خام سنسور را پردازش نموده و با الگوریتم های بسیار پیچیده پارامترهایی مانند رنگ، کنتراست، اشباع رنگی، نویز و تراز سفیدی و موارد دیگر را در عکس تنظیم می کند و نیز عملکردهای دوربین مانند فوکوس، نور سنجی، ذخیره اطلاعات و سایر عملیات دوربین را کنترل می نماید.
سازندگان مختلف دوربین دیجیتال، هر کدام بر اساس اطلاعات در دسترس و تجربه حاصل از سالها تولید دوربین عکاسی و تجزیه و تحلیل نتایج آنها، به طراحی سخت افزار و نرم افزار پردازنده دوربین می پردازند. در این میان، کانن یکی از شرکتهایی است که در زمینه پردازنده دوربینهای دیجیتال، صاحب تکنولوژی منحصر به فرد و متد خاصی برای خود می باشد.
منابع مقاله موجود سایت رسمی کانن می باشد و بههمین دلیل، ممکن است مطلب اندکی رنگ و بوی تبلیغاتی داشته باشد، ولی به هر حال، هدف این مقاله آشنایی خوانندگان عزیز با این تکنولوژیها می باشد.


پردازنده تصویر DIGIC
پردازنده تصویر DIGIC کانن عکاسی دیجیتال را متحول نموده است. این پردازنده تصویر منحصر به فرد و جدید پردازش داخلی سیگنال درون دوربین را بهبود می بخشد و در نتیجه دارای سرعت پردازش بالاتر، فوکوس خودکار دقیق‌تر و کیفیت تصویر بهتری می باشد.
در حالی که بیشتر بحثها و مقایسه‌های جاری در مورد دوربین‌های دیجیتال، بر روی لنز و اپتیک و سنسور تصویر آنها متمرکز شده است، به وظیفه پیچیده پردازش تصویر که کار پردازنده تصویر است، به عنوان مغز دوربین دیجیتال، کمتر توجه می شود.
پردازنده تصویر کانن راندمان دوربین های دیجیتال کانن را در بخشهای مختلفی تا حد زیادی بالا برده است. پردازنده DIGIC تقریبا تمام عملیات مورد نیاز یک دوربین دیجیتال را در یک تراشه واحد مجتمع نموده است که این عملیات عبارتند از: فشرده و باز کردن فایلهای Jpeg، کنترل کارت حافظه، کنترل و پردازش ویدئویی مانیتور LCD، کنترل تصویر سازی (کنترل موارد مربوط به سنسور CCD)، نورسنجی خودکار، فوکوس خودکار، کنترل تراز سفیدی و تعدادی دیگر. با ترکیب ساختار سیگنالی بسیار سریع و یک بافر بسیار پر ظرفیت، پردازنده تصویر DIGIC کانن قادر به انجام محاسبات بسیار دقیق و پیشرفته با سرعت بسیار زیاد شده است.
نتیجه حاصله، بهبود کیفیت تصویر است که با رنگهای غنی و زیبا و مشکل کمتر در تراز سفیدی به دست می آید. یک پردازنده DIGIC با دقتی بی مانند، تصاویری شفاف و عاری از نویز با کیفیت عالی تولید می کند.از دیگر مزایای پردازنده سریع و بی نظیر DIGIC می توان به بهبود دقت فوکوس خودکار، پاسخ بسیار سریع دوربین و توانایی بالا در عکاسی متوالی اشاره نمود. همینطور، توانایی بافر کردن با ظرفیت بالا، مصرف انرژی کم و عمر باتری بیشتر همگی مدیون سرعت بالای پردازش DIGIC است.
اکنون، نسل جدید پردازنده های کانن به نام DIGIC II، بر اساس تواناییهای پردازنده اصلی توسعه داده شده و دارای توانایی پردازش تصاویری عالی با سرعت و رزولوشن بالا می باشد.

تفاوتهای DIGIC II با پردازنده قبلی عبارتند از:
پاسخ سریعتر
پردازنده DIGIC II با راندمان بسیار بالا سرعت روند پردازش، فشرده سازی، نمایش و ذخیره اطلاعات برای هر عکس را افزایش داده و تمام این امور، با مصرف انرژی بسیار کم صورت می‌گیرد.
الگوریتم های جدید پردازش سیگنال ، قادر به کار با سیگنالهای چند کاناله دریافتی از سنسور بوده و بافر سرعت بالای DDR-SDRAM موجود، پاسخ بسیار سریعی را برای دوربین به ارمغان آورده است.
نتیجه حاصله عبارت است از افزایش سرعت قابل توجه در کنترل دوربین، فوکوس خودکار بسیار سریع، فیلمهای کیفیت بالای با زمان طولانی، زمان شروع به کار سریع، پرینت مستقیم و انتقال داده های سریعتر، سرعت فریم های سریعتر و تعداد عکسهای متوالی بیشتر. مرور عکسها به سرعت ورق زدن یک آلبوم است و هرگز چشمک زدن مانیتور یا منتظر ماندن آن برای نمایش تصاویر دیده نمی‌شود.

کیفیت تصویر بالاتر
با پردازنده DIGIC II، می توان انتظار رنگهایی طبیعی‌تر و تراز سفیدی دقیق در شرایط نوری مختلف را داشت.
DIGIC II برای بازسازی دقیق رنگها و کیفیت برتر تصویر، تراز سفیدی و نورسنجی دقیق با تمام الگوریتم های پیچیده لازم تجهیز شده است. در پردازنده جدید نسبت به پردازنده اولیه بازسازی رنگها بسیار بهتر شده و اجسام درخشان و با رنگهای اشباع بهتر نمایش داده می شوند، تراز سفیدی خودکار دقیقتر شده و محدوده دینامیکی در نواحی پرنور وسیعتر شده است. دقت رنگی و راندمان نویز در نور کم نیز بهبود قابل توجهی یافته است.

طراحی تک تراشه ای
قبل از DIGIC II برای کارکرد دوربین به سه تراشه مجزا نیاز بود. با ظهور DIGIC II تواناییهای این سه تراشه در یک تراشه جمع شده است. کاهش تعداد قطعات، امکان کوچک سازی طراحی را بیش از پیش فراهم نموده است.

تکنولوژی iSAPS
تکنولوژی iSAPS کانن که مخفف جمله انگلیسی (Intelligent Scene Analysys based on Photographic Space) و به معنی "تحلیل هوشمندانه صحنه ها بر اساس شرایط عکاسی" می‌باشد، بطور قابل توجهی راندمان فوکوس خودکار AF، نورسنجی خودکار AE، و تراز سفیدی خودکار AWB را در دوربین بهبود بخشیده است.
با تحلیل اطلاعات بسیار زیاد عکاسی، که در طی 70 سال گردآوری شده است، و با توجه به تناوب و پارامترهایی که عکاس بر طبق آن عکاسی می‌کند، و نیز با استفاده از تجربه ساخت بیش از 150 میلیون دوربین، مهندسان کانن، برای محاسبه پارامترهایی نظیر فاصله کانونی، فاصله فوکوس، روشنایی صحنه و دیگر عوامل، از روابط آماری بهره گرفته‌اند. بر اساس این دانش تکنولوژی iSAPS توسط کانن ابداع گردید تا برای دستیابی به کیفیت تصویر بهتر، بصورت خودکار توازن بین این اجزاء را برقرار نماید.

تکنولوژی iSAPS کانن، ابتدا شرایط عکاسی را برای هر صحنه تعیین می نماید. با توجه به اطلاعات آماری موجود در دوربین (شامل تناوب آماری ترکیب‌های مختلف این عوامل و الگوریتم‌های پیشرفته تخمین) ، دوربین های پاورشات کانن که به این تکنولوژی مجهز هستند، می توانند تنظیمات فوکوس خودکار، نورسنجی خودکار و تراز سفیدی خودکار را برای هر صحنه، با سرعت بیشتر و دقت بالاتر تعیین نمایند. نتیجه عکسی است با جلوه طبیعی و جزئیات عالیتاريخ : سه شنبه بیست و نهم دی 1388 | 13:34 | نویسنده : تیمور محبی
در ميان دوربين ها و محصولات مختلفي كه هر روز به بازار پررونق انواع دوربين ها و لوازم عكاسي ديجيتال عرضه مي شوند، تنها بعضي از آنها مي توانند مورد توجه كاربران و خريداران قرار گرفته و به فروش خوبي هم برسند.

در ميان دوربين هاي عكاسي ديجيتال شركت بزرگ Canon هم اين روزها يكي از مدل ها گويا توجه اغلب خريداران را به خودش جلب كرده است. اين دوربين كه با مدل Ixus200 IS به بازار معرفي شده، در واقع يكي از متفاوت ترين دوربين كامپكت اين شركت است كه داراي لنز 24 ميليمتري بوده و قابليت زوم اپتيكال تا 5 برابر را به كاربرانش مي دهد.
اين دوربين امكان عكاسي با وضوح تصوير 1/12 مگاپيكسل را داشته و داراي حسگر CCD است. اين دوربين با حداقل فاصله كانوني 24 ميليمتر و حداكثر 120 ميليمتري، قابليت زوم ديجيتال 4 برابر را هم به كاربرانش مي دهد.
پرفروش ترين دوربين عكاسي اين روزهاي Canon، مجهز به لرزشگير اپتيكال تصوير است كه به كاربرش امكان عكاسي از سوژه مورد نظر در هر وضعيتي را مي دهد. اين دوربين كه در اواخر ماه آگوست گذشته به بازار معرفي شده است، داراي سرعت شاتر حداقل 15 ثانيه و حداكثر 1 به 3000 ثانيه است. اين محصول همچنين امكان عكاسي و تنظيم دستي در شش حالت را داشته و حداكثر حساسيت آن در زمان عكاسي هم به 1600 مي رسد.
نمايشگر اين دوربين از نوع LCD بزرگ با اندازه 3 اينچ است كه تصاوير را با وضوح 230000 پيكسل براي كاربرانش به نمايش مي گذارد. اين دوربين مبتني بر حافظه فلش بوده و با كارت هاي حافظه SD، SDHC، MMC و +MMC هم سازگاري دارد.
Ixus200 IS قابليت فيلمبرداري با وضوح 720×1280 پيكسل و سرعت 30 فريم در هر ثانيه را داشته و مجهز به يك پورت USB براي اتصال به كامپيوترهاي شخصي است. ابعاد اين دوربين برابر 23×53×100 ميليمتر بوده و وزن آن به 150 گرم مي رسد. اين دوربين در حال حاضر در بازار با گارانتي شركت نورنگار و با قيمت 330 هزار تومان عرضه شده است و به فروش مي رسد.
تاريخ : شنبه بیست و ششم دی 1388 | 13:58 | نویسنده : تیمور محبی

 

این دو نرم افزار از یک خانواده می باشند و محصولی از کمپانی AVID هستند.

نرم افزاری برای تدوین غیر خطی در سطح حرفه ای.

قدری یاد گرفتن این نرم افزار دشوار میباشد اما ارزشش را برای حرفه ای شدن دارد.اگر میخواهید در کار ویرایش فیلم پیشرفت بیشتری کنید و پروژه های حرفه ای تر و پیچیده تری بسازید حتما به آن نیاز دارید. اما در مقیاس یک کار خانگی و یا تدوین کوچک شاید  نرم افزار AVID Xpress Pro بیش از نیاز شما باشد.

یک برنامه دشوار نسبت به نرم افزاری های مرسوم مثل پریمیر یا EDIUS .

ساخته شده برای ایدیتور های حرفه ای.

           

محصولات اویددر دنیا معروف و  شناخته شده برای کارهای پخش تلویزیونی میباشند. نرم افزار AVID Xpress Pro نسخه ای ساده تر از این تولیدات حرفه ای میباشد که توسط این کمپانی عرضه شده.

محصولات اوید  در کل برای برنامه های حرفه ای طراحی شده اند  و این طبیعت کمپانی اوید میباشد.این نرم افزاری برای تازه کارها نیست . ساختن یک پروژه در این نرم افزار کمی پیچیده است و گاهی یک  دستور  ساده را به راحتی نمیتوانید پیدا کنید.!

AVID  اولین کوشش خود را برای رقابت با Apple Final Cut Pro را در این محصول به نمایش گذاشته است.

 سرعت AVID Xpress Pro بر روی PC نسبت به MAC بالاتر است (با اینکه در کل ،مکینتاش دوست داستنی تر میباشد و کار با آن راحتر )به همین خاطر از این پس نسخه 5.7 این نرم افزار که قابل نصب بر روی    Intel-Mac  و PowerPC Mac systems میباشد، همراه با ویندوز عرضه شده

در نسخه 5.6 Xpress Pro ضعفی وجود داشت که در نسخه 5.7 رفع شده و آن این بود که در نسخه 5.6 نرم افزار نصب شده نمیتوانست مستقیما با نرم افزار هایی مثلAfter Effect و

Sorenson Squeeze Compression Suite  و SmartSound SonicFire Pro  و Boris Continuum Complete  کار کند.بهر حال این مشکل در نسخه جدید رفع شد.

از این پس توزیع نسخه جدید نرم افزار های Xpress Pro 5.7 و Media Composer 2.7  همراه با Update این نرم افزار های جانبی خواهند بود.

در حیقت این نرم افزار وابسته به کارت خاصی نیست و میتوانید از یک IEEE1394 هم استفاده کنید ولی این بدین معنی  نیست که از همه سخت افزار های تدوین AVID هم پشتیبانی میکند. مثلا شما اگر بخواهید از کارتهای Avid Adrenaline DNA یا Avid DNXcel board استفاده کنید XPRESS PRO این سخت افزار ها را پشتیبانی نمیکند و برای استفاده از این سخت افزار ها،باید نسخه نرم افزاری دیگری از همین خانواده به نام Media Composer تهیه کنید .که البته این  سیاست AVID از نظر خیلی ها مشکل محصوب میشود. البته این تمام تفاوت این دو نرم افزار نیست در کل میتوان گفت نسخه پیشرفته و کامل تر و حرفه ای تر AVID Xpress pro نرم افزار Media Composer میباشد.که غیر از رفع موارد یاد شده در پشتیبانی سخت افزار هایی که قید شده امکانات دیگری مثل ابزار های کاربردی ،پشتیبانی از Resolutions های بسیار مختلف ،پشتیبانی بیشتر از فرمت های خانواده  HD و فرمت های صدا ، و برخی از افکتها که البته باید قید کنم که اگر بخواهید ازبرخی این امکانات اضافی استفاده کنید باید سخت افزار های مربوطه و نسبتا  گران قیمت آن را هم خریداری کنید تا بتوانید از همه این امکانات استفاده کنید.

Media Composer به شما امکان میدهد در افکت ها تغییر ایجاد کنید در حالی که در Xpress Pro شما از افکت های از پیش آماده شده باید استفاده کنید.اینها تنها اختلافات  ظاهری این دو نرم افزار میباشند برای مطالعه تمام این اختلافات میتوانیدجدول انتهای صفحه را مطالعه کنید.

 این دو نرم افزار که در حقیقت از یک خانواده میباشند  گاهی با پکیج های مختلفی  از طرف کمپانی عرضه میشوند که  کارتهای همراه آنها، قیمت و امکانات آنهارا تا حدی چشمگیر تغییر میدهد. 

مثلا:

قیمت AVID Xpress PRO 5.7 به تنهایی در حدود 1500 دلار وMedia Composer هم حدود5000 دلارمیباشد

 

 

این پکیج شامل 3 نرم افزار کاربردی + AVID Mojo+Digi 002        

قیمت  6000 دلار.

یا این پکیج xpress pro به همراه AVID Mojo قیمتی نزدیک به 3000 دلار دارد.

 

یا این پکیج Avid Media Composer با Avid Mojo SDI قیمتی نزدیک به 6000 دلار دارد.
                                        

        

و پکیج زیر هم به نام Avid Media Composer Adrenaline قیمتی نزدیک به  25،000 دلار دارد

                            

خرید نرم افزار  Avid Xpress Pro که محصولی ارزان قیمت از کمپانی اوید محصوب میشود!!! نرم افزاری هست که قابلیت مناسبی برای تدوین فرمتHD و SD دارد و بخصوص در تدوین با فرمت HD باسرعت و راحتی مناسبی نسبت به نرم افزاری مثل پریمیر کار میکند.اما از نظر بعضی ها شاید امکانات قابل توجه دیگری نسبت به نسخه های جدید نرم افزار هایی مثل EDIUS ,Premiere CS3  نداشته باشد البته اختلاف قیمت این نرم افزار ها با AVID Xpress آن قدر زیاد است (کمتر از نصف )که شاید تصمیم گیری را آسان تر کند .(البته در ایران قیمت نرم افزار معنی ندارد،و شما میتوانید از هر سه نرم افزار تقریبا رایگان استفاده کنید ).به هر حال به نظر شخصی من درسته که AVID در دنیای نرم افزار  و سخت افزار های تدوین سابقه بیشتری نسبت به دیگر کمپانی ها داشته باشد. اما نرم افزار Xpress Pro این کمپانی در مقایسه با نرم افزار هایی که قیمتشان از نصف هم کمتر است مثل EDIUS حرف زیادی برای گفتن ندارد، و چه بسا تا حدی ضعف هایی هم داشته باشد.

محصولات AVID به علت قیمت های بالا و عدم پشتیبانی در ایران بسیار کم استفاده میشوند و شاید یکی از دلایل آشنایی کمتر تدوین گران به این نرم افزار ها همین علت باشد.

اما جاذبه های اوید با نرم افزار های جانبی که به کمک Xpress Pro  می آیند کامل میشوند.(البته قیمتی برابر با خودXpress Pro دارند)

Avid 3D

Avid 3Dنرم افزاری مناسب برای استفاده از انیمیشن در تدوین فیلم با استفاده از صد ها مدل آماده و کارایی آسان ،استفاده از ابزار textures, materials, lights, cameras, shaders..بصورت drag-and-drop
Avid FX
 
Avid FX برنامه ای آسان، شامل صدها افکت و Title و گرافیک و انمیمیشن ،2D و3D که بصورت مستقیم و بطور ترکیبی میتوانند در تایم لاین اضافه میشوند.
 
Avid DVD by SONIC
 
Avid DVD by SONIC نرم افزاری قوی جهت ساخت DVD  و  در نسخه جدید آن امکان ساختDVD HD  برای Blu-ray دیسک میباشد

 در این قسمت میپردازیم به خلاصه ای از مشخصات و امکانات برجسته  نرم افزار5.7 Avid xpress Pro:

 این نرم افزار Software Base است و بصورت Realtime کار میکند.

شما میتوانید فیلم خود را بصورت Full Screen پخش کنید بدون اینکه نیازی به Avid Mojo داشته باشید.

پشتیبانی از فرمت های XDCAM HD, DVCPRO HD وHDV همچنین پشتیبانی از XDCAM and P2 media بدون نیاز به transcoding.

استفاده ازفرمتهای مختلف در یک تایم لاین بدون نیاز به Convert.

ابزار تصیح رنگ استثنایی

و...

 

 سوالی که دوستان در مورد کار با CPU های AMDدر این نرم افزار پرسیده اند ، باید بگویم همانطور که در لیست پیشنهادی AVID می بینید از CPU های AMD نامی برده نشده است و این بدان معنی میباشد که تظمینی به شما داده نمیشود و کمپانی AVID آنها را پشتیبانی نمیکند.

اما گزارشها از کاربران حاکی از آن است که بعضی ها از سیستم AMD استفاده میکنند و مشکلی هم ندارند. اما پیشنهاد مابه شما این است که حتما BIOS و Driver های خود را Uptodate کنید.

من مدل مادر برد و Cpu های بعضی از کاربران AMD را اینجا میگذارم که بدون مشکل با سیستم خود کار میکنند.

 CPU DIY4 - Dual Core Soket 939 + Asus A8N-SLI Deluxe mobo

 2x 2ghz Opterons+ Tyan k8we 2895

AMD Athlon 64 X2

CPU  quadro1400's

CPU dual 3ghz opterons 

و....

در کل گرافیک NVDIA هم بهتر از ATI دراین نرم افزار کار میکند

 

اما بشنوید نظر دوست خوبمان آقای پویان آقابابایی را در مورد نرم افزار Avid Xpress Pro و مقایسه آن با

 نرم افزار های دیگر:

من یک ادیتور هستم که با هر سه این نرم افزارها به اضافه فاینال کات و اوید لیکوئید کار کرده ام، با توجه به این که ما در ایران زندگی می کنیم و دسترسی به کامپیوترهای شرکت اپل و مخصوصا پشتیبانی نرم افزاری از آنها فعلا در حدی است که عملا استفاده از آنها در کارهای تلویزیونی(البته نه سینمایی) غیر ممکن است به چهار نرم افزار فوق می پردازم.

من ادیتورها را با توجه به ابزارها و نرم افزارهای مورد نیازشان
به سه دسته تقسیم میکنم:

1 – ادیتورهای حرفه ای(فیلمهای سینمایی ، مستند و سریالهای تلویزیونی)
2 – ادیتورهایی که کارهای  فیلمهای کوتاه و برخی برنامه های مستند و داستانی تلویزیونی انجام میدهند
3 – ادیتورهای آماتور  شامل فیلمهای مجالس وحتی کلیپهایی برای پخش از تلویزیون

مسلما ابزاری که این سه گروه به آنها نیاز دارند بسیار متفاوتند. بسیاری از کاربران براین عقیده اند که هر چه نرم افزار و سخت افزارهای تدوین از افکتها و فیلترهای بیشتر و متنوع تری بهره ببرند، نرم افزارهای حرفه ای تری هستند، این نرم افزارها ابزار بسیار زیادی برای اعمال تکنیکهای مختلف تدوین از قبیل: کات، جابجایی کلیپها در تایم لاین، تنظیم شفافیت کلیپها و کراس فید و... دارند، و کار با این نرم افزارها با توجه به تنوع ابزارها بسیار ساده تر از نرم افزارهایی مانند اوید اکسپرس می باشد. این ادیتورها را می توان در گروه ادیتورهای دوم و سوم جای داد. برای کارهایی که این گروه از تدوین گران انجام می دهند، نرم افزارهایی مثل premiere و edius وحتی با کمی گذشت نرم افزار Avid Liquid بسیار آرمانی است.

این ابزارها در نگاه اول کار را برای ادیتور بسیار آسان می نماید، ولی به جرات می توان گفت که اکثر این ابزار بر پایه تفکر خطی ساخته شده اند، در حالی که این نرم افزار ها اصولا برای تدوین غیر خطی ساخته شده اند.برای توضیح بیشتر باید بگویم که معمولا کاربران مثلا پریمیر، برای مثلا Delete تصویری روی تایم لاین و جایگزینی آن با تصویر دلخواه و به تبع آن شیفت دادن قسمتی یا قسمتهایی از پروژه، باید تعدادی عمل را با ترتیبی خاص و بدون اشتباه انجام دهند تا به مقصود خود برسند و در صورتی که این کارها با این ترتیب خاص انجام نشوند پروژه ممکن است به هم بریزد.
در حالی که هنگام تدوین واقعی غیر خطی که در سینما و روی دستگاه موویلا انجام می گیرد شاید نصف تعداد این اعمال لازم باشد.در نرم افزار Avid Express تعداد این اعمال گاهی حتی به یک سوم کاهش پیدا کرده است و شکل و ترتیب آنها نیز دقیقا همانی است که روی نگاتیو اعمال می شود. این امر در حالی است که در نرم افزارهای پریمیر و ادیوس هم ابزارهایی البته نه به کارآمدی Avid برای اینگونه تدوین وجود دارد، ولی همانگونه که ذکر شد به علت وجود ابزار مختلفی که با تفکر خطی اکثریت کاربران مطابقت دارد، کاربر به طرف کار با این ابزار غیر ضروری کشیده می شود وبیشتر اوقات حتی روی تمرکز و در نهایت روی کیفیت تدوین اثر می گذارد.

مهمترین مشکلی که پس از کار با این نرم افزارها برای کاربران بوجود می آید این است که به سختی می توان تفکر غیر خطی را به آنان توضیح داد، که پایه نو آوری و کارهای تکان دهنده و تاثیر گذار در سینما است.
تدوین گران با استعدادی هستند که فقط به علت استفاده از ابزار نامناسب(نرم افزار نا مناسب) کلا تفکرشان به سمتی رفته که در یک نوع تدوین پا در هوا گرفتار شده اند و از درک مفاهیم اساسی تدوین عاجز مانده اند. لذا وقتی این تدوینگران با نرم افزاری مثل Avid Express مواجه می شوند آن را بسیار سخت و ناکارآمد توصیف می کنند.
و اما در مورد تدوینگران حرفه ای که کارهای داستانی و مستند برای سینما تلویزیون انجام می دهند باید بگویم که نرم افزارهایی مانند Premiere و Edious نمی توانند در میان ابزارهای مورد استفاده آنان جایی داشته باشند، البته این امر به هیچ وجه با نحوه تفکر تدوین گر و یا شیوه ها و تکنیک های مورد استفاده اوارتباطی ندارد. بلکه مستقیما به کیفیت تصویری محصول نهایی و قابلیت تبدیل تصاویر دیجیتال به نگاتیو و فیلم بر میگردد.
لازم به ذکر است که من در مورد تلویزیون ایران و یا حتی سینمای ایران صحبت نمی کنم، چون در حال حاضر بیش از 90 درصد کارهای تلویزینی و سینمایی با این نرم افزارها انجام می شود و ظاهرا مشکلی هم پیش نمی آید.

برای روشن تر شدن موضوع به دو نمونه تجربه ای که در این مورد داشتم اشاره می کنم :

حدود دو سال پیش من یک فیلم سینمایی بلند تدوین کردم که در جشنواره های خارجی مانند ونیز و سانفرانسیسکو و نیویورک پخش شد و جایزه اول جشنواره اسلو فیلم مجارستان را نیز کسب کرد، این فیلم در جشنواره ونیز شانس بسیار زیادی برای کسب جایزه داشت( و حدود شش جشنواره معتبر دیگر که همگی نسخه فیلم یا نگاتیو آنرا در خواست کردند)، ولی متاسفانه این فیلم هیچگاه قابلیت تبدیل به نگاتیو را پیدا نکرد و به همین علت از بخش مسابقه خارج در بخشهای دیگری به نمایش در آمد. در قدم اول ما مشکل را از نوع دوربینی که برای کار استفاده شده بود دیدیم ولی چند ماه بعد وقتی یک سکانس فیلم را که مشکل اساسی داشت، با نرم افزار Avid Express ادیت کردم و به همراه یک فیلم دیگر برای تبدیل فرستادم، نتیجه باور نکردنی بود. بله مشکل از Premiere بود و کارت و کدک avi!
وقتی شما در Premiere و Edius مخصوصا وقتی که از کارت هم استفاده می کنید، اگر شما از افکت ها یا ساده ترین آنها یعنی فید استفاده نمی کنید یا تصحیح رنگی در کار نیست، افت کیفیت چندان محسوس نیست. ولی وای به زمانی که میخواهید تصحیح رنگ کنید ویا روی کنتراست کار کنید. نتیجه افتضاح است! مخصوصا وقتی قرار است کار به فیلم تبدیل شود و یا از یک شبکه معتبر خارجی پخش گردد. من این مشکل را با یک فیلم مستند که برای شبکه بی بی سی ساخته شده بود هم داشتم و مجبور شدم آنرا دوباره و این بار با Avid Express تدوین کنم.
تفاوتهای فیلم و دیجیتال بسیار زیاد است، ولی به طور کلی برای اینکه تصاویر دیجیتال شما تا حدی نزدیک به فیلم شود ، شما نا گزیر از دستکاری کنتراست و رنگ هستید و این کار با اینگونه نرم افزارها که نقطه اشتراک آنها استفاده از کارت و کدک avi هستند عملی نیست.

به هر حال من دو سال است که با Avid Express کار می کنم و تقریبا از تمامی رنجهایی که قبلا از نرم افزارهای مختف می کشیدم پایان یافته . به مدت یکسال دغدغه اصلی من این بود که آیا با Avid Express کار کنم یا نه؟ ولی از وقتی که آنرا انتخاب کردم تاثیر مستقیم روی کیفیت کار من چه به لحاظ تصویری و چه به لحاظ فکری و استفاده از شیوه های انتحاری و شکستن قوانین فکری رایج بین تدوین گران دیگر داشته است.


تاريخ : شنبه بیست و ششم دی 1388 | 13:57 | نویسنده : تیمور محبی
 

فریم - FRAME

در اصطلاح فیلم ،یک کادر کامل تصویر که به تنهایی می تواند به شکل یک عکس نمایش داده شود را فریم ( Frame )می گویند.

نرخ فریم  (Frame Rate)

تصاویر ویدئویی که شما بصورت پیوسته مشاهده میکنید تشکیل شده از تعداد زیادی  تصاویر ثابت.  هنگامی که شما تعداد۲۴ عدد  از این تصاویر ثابت  مرتبط به هم را در یک  ثانیه مشاهده می کنید بخاطر متوالی بودن و ماندگاری اثر تصاویردر چشم انسان آنها را بدون وقفه می بیند.

نرخ فریم یا Frame Rate ، نمایش متوالی فریمها با توجه به سیستم استاندارد پخش (یکی از سیستمهای PALیا NTSC یا فیلم) می تواند 25، 30 یا 24 فریم در هر ثانیه باشد،

 بعبارت دیگر سرعت نمایش تعداد مشخصی فریم را در بازه یک ثانیه نرخ فریم می نامند.

 

 با توجه به کاربردهای متفاوت تصویر، نرخ فریم متفاوت استفاده می شود که در زیر به چند مورد آن اشاره می شود:

 

    ۱- استفاده در سیستمهای حفاظتی و امنیتی

در این سیستمها چون نیازی به کیفیت بالا نمی باشد یا محدودیت فضای ذخیره سازی یا پهنای باند برای انتقال داده وجود دارد ، معمولا از تعداد فریم پایینتری استفاده می شود که این میزان با توجه به سخت افزار و کانال ارسال بین 8 تا 25 فریم متغییر می باشد.

 

 2- استفاده در تلویزیونهای استاندارد

در پخش تلویزیونی بسته به سیستم پخش همانطور که قبلا هم اشاره شد بین 25 یا 30(29.97) برای سیستمهای PAL و NTSC می باشد.

 

۳- استفاده در فیلم برداری حرفه ای

در کار حرفه ای فیلم که به فیلم پوزیتیو معروف است تعداد فریمها 24 عدد می باشد که حداقل تعداد فریم است که میتوان با نمایش آن در ثانیه تصویر متناوب و بدون وقفه مشاهده نمود. همچنین می توان از آن بعنوان Frame Rate مرجع نام برد.

 

۴- استفاده در تصویربرداری حرفه ای

این گزینه بسیاری از اوقات برای مصارف ورزشی یا علمی استفاده می شود.  زمانیکه صحنه رشد یک گیاه را با سرعت بالا می بینید ممکن است که این تصویر با تعداد فریم هر چند ساعت یک بار یا چند روز یکبار ضبط شده باشد.

گاهی تصویر برداری از اصابت یک گلوله یا اسپری یک حشره کش تا 4000 یا حتی 10000 فریم در ثانیه بالا می رود. 

 مشاهده تصاویر با Frame Rate بالا را در این آدرس  توصیه می کنم.

 

 

 24p  یا  24-fps progressive media

این عبارت خلاصه شده، برای تصاویری که 24 فریم در ثانیه هستند و بصورت Progressive Scan ضبط شده اند، استفاده می شود.

این عبارت در مورد ابعاد تصویر توضیحی نمی دهد اما فرض بر این است که برای پخش HD استفاده خواهد شد که دارای ابعاد 1080 X 1920 می باشد (توجه کنید که ابعاد تصویر در سیستم پال فعلی 720 X 576 می باشد.) البته ATSC فرمتهای 1080، 720، و 480 خط را با استفاده از 24p تعریف کرده است علاوه بر این DVB فرمت 576 خط را نیز به آن اضافه نموده است. با توجه به این توضیحات مشخص می شود که 24p  میتواند برای SD هم مثلHD استفاده گردد.

گلوگاههایی برای استفاده از این فرمت در SD وجود دارد مثل عدم عمومیت دستگاههایی که ضبط این فرمت را با امکان خروجی مستقیم انجام می دهند. اگرچه بعضی شرکتها مثل Avid's Symphony و Film Cutter و یا Quantel's Editbox سیستمهای مبتنی بر دیسک را که با این فرمت کار میکنند ارائه داده اند اما عملکرد واقعی آنها بر روی HD یا فیلم میباشد که با تبدیل از فرمت بالا به پایین از خروجی دوربینهای HD این کار را انجام می دهند.

اما استفاده از این فرمت بیشتر در فرمتهای HD مورد نظرمی باشد که شامل ابعاد تصویر 1080 X 1920 با تناسب تصویر 16:9 در تعداد 23.97، 24، 25، 29.97 و 30 فریم در ثانیه بصورت Progressive Scan است و در می سال 2000توسط ITU-R BT.709-4 بصورت استاندارد درآمد و بعنوان فرمت برگزیده شده برای تولیدات جدید و مبادله بین المللی یا Common Image Format (CIF) حتی در کشورهایی که پخش HD ندارند، طراحی گردید.

از این پس رشد علاقمندی به 24p بعنوان فرمت تولید جهانی اقزایش یافته و 24p به ابعاد تصویرHD اشاره خواهد نمود

 

 

Aspect Ratio ابعاد تصویر یا


هنگامیکه به مشخصات یک تصویر مراجعه می نمایید، یا در انتهای تدوین یک تصویر برای Export کردن پارامترهای مربوط به فرمت فایل نهایی را تنظیم می نمایید، مسلما با این اصطلاح روبرو شده اید. بیایید کمی بیشتر درباره این واژه بدانیم:

بطور کلی نسبت بین عرض به طول تصویر را Aspect Ratio می نامند. این نسبت برای سیستم تصویر PAL (متداول در بیشتر کشورهای دنیا از جمله اروپا و همینطور ایران) با عدد 4:3 (چهار به سه خوانده می شود) و برای سیستم تصویر NTSC (متداول در ژاپن، آمریکا و تعدادی از کشورهای امریکای لاتین) با عدد 16:9 (شانزده به نه خوانده می شود) تعریف می گردد و بدین معنی است که بازای هر 4 (یا 16) واحد برای عرض تصویر 3 (یا 9) واحد برای ارتفاع تصویر داریم. برای مثال یک تلویزیون 32 اینچ (یعنی قطر منطقه فعال تصویر آن 32 اینچ است) دارای عرض 25.6 و ارتفاع 19.2 می باشد.


در حال حاضر دو روش برای بیان ابعاد تصویر بکار می رود که یکی توسط نسبت دو عدد صحیح و دیگری بیان آن توسط یک عدد اعشاری می باشد که از تقسیم ایندو عدد بدست آمده است. برای مثال نسبت 4:3 را می توان بصورت 1.33 و نسبت 16:9 را نیز بصورت 1.78 بیان نمود. در بحث فیلم طیف ابعاد تصویر متنوع تر می باشد و استفاده از اعداد اعشاری متداولتر است، چرا که تمامی نسبتها را نمی توان بصورت نسبت دو عدد صحیح بیان نمود.

تولید کنندگان رفته رفته از ابعاد تصویر 1.85 حمایت می نمایند چرا که عموم فیلمهای آمریکایی با این Aspect Ratio تولید می شوند. علاوه بر آن اتحادیه کارگردانان آنان را برای آموزش ساخت فیلم با ابعاد 2:1 دعوت نموده است.

آخرین خبر اینکه : گویا قرار است تا ابعاد منطقه فعال تصویر سیستمهای HD یا High Definition از 1.78 به 2.35 افزایش یابد.

 تاريخ : شنبه بیست و ششم دی 1388 | 13:54 | نویسنده : تیمور محبی

 کارت دک لینک استودیو از کمپانی بلک مجیک دیزاین

اگر هنوز به دنبال کارتی هستید که ورودی و خروجی های آنالوگ را با کیفیتی  در حد پخش  به شما ارائه دهد و توانایی پشتیبانی از فرمتهای  HD را نیر داشته باشد این کارت انتخابی بسیار مناسب است.


کارتی با کیفیت بردکست (Broadcast)اما با قیمتی بسیار مناسبت
Decklink Studio توانایی پشتیبانی از دو فرمت HD یا SD را دارا میباشد.

این کارت کپچر همچنین دارای ورودی و خروجی آنالوگ نیز میباشد.
دارای ورودی و خروجی های SDI , HDMI , analog component, S-Video , composite video


توانایی تدوین  بین دو فرمت HD و SD  بصورت همزمان و سخت افزاری ،هنگام کار با فرمت اچ دی ( hardware down converter )
از پورت RS422 تعبیه شده در این کارت میتوانید جهت کنترل دک  ویدئو استفاده کنید.

قابل نصب در پریمیر پرو و فاینال کات پرو - Final Cut Pro و Premiere Pro

همچنین این کارت تدوین دارای ورودی  و خروجی  های حرفه ای جهت صدا میباشد


2 channel unbalanced AES/EBU

8channel embedded in SD and HD

4channels of professional balanced 

 

 

این کارت با قرار گرفتن در درگاه پر سرعت PCI Express امکان استفاده از افکتهای Realtime را به شما میدهد و شما توانایی تدوین در نرم افزار های Final Cut Pro و Premiere Pro را خواهید داشت.

 

 

شما میتوانید دک لینک استودیو را در Windows و Mac استفاده کنید و به تازگی  افرادی که قصد سفارشی کردن و توسعه  نرم افزاری را دارند میتوانند از  Linux این کمپانی استفاده کنید.

Media Express 2.0

با استفاده از نرم افزار رایگان Media Express 2.0 شما میتوانید دک خود را از طریق RS-422 کنترل نمایید و همچنین قادر به ضبط و پخش فرمتهای AVI , DPX , QuickTime خواهید بود.نرم افزار مدیا اکسپرس

قابل نصب در windows , MAC , linux نیز میباشد

این کارت به شما توان ضبط و پخش  از دستگاه های مختلف با فرمت های  متفاوت را میدهد که برخی از  آنها را در زیر ذکر شده:

HDCAM, HD-D5, HDCAM SR 4:2:2, Betacam SP, Digital Betacam, HD receivers, HDV cameras, televisions, VHS recorders, analog broadcast monitors, mixers

محصول Decklink در سه مدل مختلف تولید گردیده :

1- Decklink SDI:که فقط دارای ورودی و خروجی SDI میباشد

 

2-Decklink Optical Fiber :این مدل هم اولین کارت کپچری میباشد که علاوه بر SDI از کابل نوری SDI هم استفاده میکند 

3- Decklink Studio که ما بیشتر به آن پرداختیم  علاوه بر اتصالات  SDI از تمامی اتصالات ویدیو  آنالوگ  هم پشتیبانی میکند

 تاريخ : شنبه بیست و ششم دی 1388 | 13:52 | نویسنده : تیمور محبی
 

 

DeckLink HD Extreme از کمپانی Black Magic Design 

کارتی جهت تدوین غیر خطی با پشتیبانی از ورودی های  SDI, HDMI, component

  NTSC/PAL and S-Video باقابلیت capture and playback

توان سویچ کردن بین فرمت های SD, HD و 2K در یک لحظه.کارت 
Deck link HD Extreme

در اسلت PCI Express  قرار میگیرد و شما  با چیست های پرقدرت  این محصول  میتوانید

 از تمام ظرفیت CPU خود جهت استفاده از افکتهای ریل تایم حتی در فرمت HD استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 


 


 

 


3Gb/s SDI      

Deck link HD Extreme اولین کارت کپچری میباشد که از کانکشن پر سرعت   3Gb/s SDI استفاده میکند. این کانکشن آخرین  نسخه از استاندارد SDI میباشد که به شما امکان ضبط و پخش با کیفیت 4:4:4 و فرمت 2k رابا سایز تصویر 1556در 2048 تنها با ستفاده از یک کابل BNC  میدهد.

HDMI        

Deck link HD Extreme نیاز و علاقه شما را به استفاده از  ورودی و خروجی تصویر با  HDMI با  سایز کامل (Full Resolution) را برآورده کرده و   شما میتوانید خروجی خود رابروی تلویزیون یا ویدئو پرژکتور ویا مونیتور HDبردکست(Broadcast)  تماشا کنید

 

صدای حرفه ای          

ورودی و خروجی  صدای حرفه ای آنالوگ با استفاده از 2 کانال ورودی و خروجی  XLR 

 2 کانال ورودی و خروجی AES / EBU 

16کانال  SDI  جهت فرمت های HD و 2k  برای Mac OS X و 8  کانال  HD برای Windows 
8 کانال هم برای فرمت های 
SD
حداکثر 6 کانال هم برا پریمیر پرو 
و .....